Jak i kiedy używać świateł w samochodzie – rodzaje i zasady

Spis treści:

  1. Jak korzystać ze świateł w samochodzie?
  2. Kiedy włączać światła mijania?
  3. Kiedy włączać światła do jazdy dziennej?
  4. Kiedy włączać światła drogowe?
  5. Kiedy włączać światła drogowe?
  6. Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?
  7. Kiedy używać świateł awaryjnych?
  8. Kiedy używać świateł postojowych?
  9. Kiedy włączyć światła hamowania?
  10. Kiedy włączyć kierunkowskazy?
  11. Informacje dodatkowe
  12. Brak świateł a kary
  13. Oświetlenie rzecz święta!

Eksploatacja świateł w samochodzie nie ogranicza się jedynie do świateł mijania tudzież tzw. drogowych. Kierowca musi wiedzieć, kiedy i w jakich okolicznościach należy stosować określone typy świateł, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo jego samego i innych osób, które korzystają z dróg publicznych.

Jak korzystać ze świateł w samochodzie?

Polskie prawo drogowe jasno definiuje, jakie są rodzaje świateł w samochodzie i kiedy należy z nich korzystać. Jazda samochodem wypożyczonym wcale nie oznacza zwolnienia z tych przepisów. Wręcz przeciwnie — kierujący powinien wiedzieć, czym są światła mijania, światła awaryjne, kierunkowskazy i kiedy należy ich używać. Błędy i niewiedza nie tylko będą skutkować spadkiem bezpieczeństwa na drodze, ale też mogą uszczuplić budżet kierowcy wypożyczonego auta o kwotę mandatu.

Kiedy włączać światła mijania?

Światła mijania, czyli tak zwane światła krótkie, są przeznaczone przede wszystkim do oświetlenia drogi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy z nich korzystać przez cały czas, to jest zarówno podczas dnia, jak i w trakcie nocy.

Kiedy włączać światła do jazdy dziennej?

Światła do jazdy dziennej to nie światła krótkie, lecz alternatywa dla nich. Jeśli samochód posiada takie oświetlenie (nie mylić z pozycyjnym), to może on korzystać z niego od świtu do zmierzchu i — co ważne — przy normalnej przejrzystości powietrza. Jeśli warunki pogodowe ograniczają widoczność na drodze, obowiązkiem kierowcy jest „przełączyć się” na światła mijania.

Kiedy włączać światła drogowe?

O ile w przypadku powyższych rodzajów świateł samochodowych przepisy są dla kierowców dość klarowne, o tyle w przypadku świateł drogowych (długich) jest już nieco inaczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami światła długie mogą być włączane jedynie pomiędzy zmierzchem a świtem i to na drogach nieoświetlonych. Wielu kierowców uważa, że ze świateł drogowych można korzystać poza terenem zabudowanym. Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego, kierujący może korzystać z „drogówek” również w terenie zabudowanym. Ważne, aby nie oślepiał on innych użytkowników dróg, w tym rowerzystów, jadących z naprzeciwka samochodów itd.

Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?

Jak sama nazwa wskazuje, światła przeciwmgłowe są używane po to, aby kierowca mógł zapewnić sobie pole obserwacji wówczas, gdy jest ono mocno ograniczone. Światła przeciwmgielne (przeciwmgłowe) przednie używane są wówczas, gdy widoczność spada do zera (np. z powodu opadów deszczu, śniegu lub mgły). W przypadku poprawy warunków jazdy, kierowca jest zobowiązany do jak najszybszego przełączenia się na światła mijania. Z kolei światła przeciwmgielne tylne włącza się wówczas, gdy widoczność za pojazdem spada poniżej 50 m. Oczywiście w przypadku poprawy warunków drogowych również i one powinny być jak najszybciej wyłączone.

Uwaga! Światła przeciwmgielne przednie mogą być używane również wtedy, gdy kierujący pojazdem (od zmierzchu do świtu) porusza się po nieoświetlonej drodze krętej, a ryzyko oślepienia innych kierujących spada do zera.

Kiedy używać świateł awaryjnych?

Światła awaryjne — jak sama nazwa wskazuje — powinny być używane w przypadku wystąpienia awarii. Bezwzględnie należy ich używać na autostradzie lub drodze ekspresowej. Z kolei na drogach twardych, jeśli kierowca znajduje się poza terenem zabudowanym, światła te należy włączyć w razie postoju na drodze lub w miejscu, w którym jest to zabronione. Jeśli auto znajduje się np. na poboczu, to światła awaryjne włącza się jedynie wtedy, gdy nie jest on dobrze widoczny. Z kolei na obszarze zabudowanym światła te powinny być włączone w trakcie postoju na drodze lub w miejscu, w którym jest to zabronione. Korzystać ze świateł awaryjnych muszą też kierowcy autobusów stojących w miejscach do tego przeznaczonych (podczas wsiadania i wysiadania), którzy przewożą zorganizowane grupy dzieci, młodzieży i osoby niepełnosprawne.

Kiedy używać świateł postojowych?

W samochodzie światła pozycyjne (postojowe) służą po to, aby oświetlić pojazd podczas postoju w warunkach niedostatecznej widoczności. Światła postojowe (a właściwie pozycyjne) włącza się jedynie w trakcie postoju i ograniczonej widoczności. Dzięki temu inni kierowcy wiedzą, gdzie w danym momencie znajduje się dany pojazd. Ze świateł pozycyjnych można też korzystać w trakcie awaryjnego postoju, jeśli samochód nie został wcześniej wyposażony w oświetlenie awaryjne. Kolejną sytuacją, w której używanie świateł pozycyjnych staje się konieczne, jest holowanie pojazdu.

Uwaga! Wygasić wszystkie światła samochodu można jedynie wówczas, gdy pojazd znajduje się w miejscu odpowiednio oświetlonym lub też poza jezdnią i poboczem.

Kiedy włączyć światła hamowania?

Tu na szczęście nie ma żądnych, obowiązujących kierowcę zasad. Światła hamowania włączają się automatycznie w momencie, gdy za pomocą pedału hamulca kierujący redukuje prędkość.

Kiedy włączyć kierunkowskazy?

Kierunkowskazy włącza się przed zmianą pasa ruchu lub kierunków jazdy. Należy je stosować również wtedy, gdy kierujący zamierza się włączyć do ruchu. I tu ważna uwaga! Jeśli kierujący jedzie po rondzie i zamierza zjechać w zjazd, to włącza on prawy kierunkowskaz. Należy podkreślić, że dopuszczalna jest sytuacja, gdy kierowca sygnalizuje przed rondem skręt w lewo. Oznacza to, że ma on zamiar zjechać w lewy zjazd. Tymczasem wielu kierowców interpretuje to jako chęć jazdy pod prąd…

Informacje dodatkowe

Niezależnie od tego, czy kierowca podróżuje samochodem własnym, czy wypożyczonym, światła w aucie oznaczone są za pomocą unikalnych i w pewnym stopniu znormalizowanych symboli. Zwykle wyświetlają się one na desce rozdzielczej. Oznaczenia świateł w samochodzie znajdują się na specjalnych przyciskach, dzięki którym włączenie ich jest dużo prostsze. Niestety, jak na razie nie ma ujednoliconego systemu włączania konkretnego typu świateł.

Brak świateł a kary

Brak świateł podczas jazd wiąże się z koniecznością zapłaty mandatu.

  1. Prowadzenie nieoświetlonego pojazdu nocą, wiąże się z mandatem w wysokości 200 złotych i czterema punktami karnymi. Warto zauważyć, że kara ta wynika z zapominalstwa kierowcy.
  2. Jeśli jednak samochód nie jest oświetlony ze względu na awarię reflektora, wysokość mandatu może wynieść od 20 do nawet 500 złotych! W skrajnych przypadkach może to też doprowadzić do utraty dowodu rejestracyjnego i konieczności przeprowadzenia nowego badania technicznego.

Oświetlenie rzecz święta!

Na koniec warto dodać, że kierowca (nawet początkujący) powinien wiedzieć wszystko na temat oświetlenia zainstalowanego w samochodzie. Kandydat na kierowcę powinien z łatwością wskazać różnice pomiędzy światłami mijania a dziennymi, czy też światłami mijania a drogowymi. Dlatego egzamin na prawo jazdy składa się też z etapu sprawdzenia oświetlenia, w tym przede wszystkim:

  • świateł mijania,
  • świateł drogowych,
  • świateł cofania (po włączeniu biegu wstecznego),
  • świateł hamowania,
  • kierunkowskazów i świateł awaryjnych.

Testowe włączenie świateł w samochodzie powinno mieć miejsce przed każdą podróżą i to niezależnie od jej długości.

Podsumowując, od właściwego oświetlania na drodze, może zależeć czyjeś życie!


Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń