Wulkanizacja – na czym polega?

Wulkanizacja – nazwa kojarzona jest głównie z naprawą przebitych opon. Pierwotnie jednak chodziło o uzyskanie masy gumowej o odpowiednich właściwościach.

Wulkanizacja – na czym polega proces naprawy opon?

Zalety wulkanizacji doceniamy przy każdorazowej wizycie u wulkanizatora lub w punkcie naprawy opon. Jeżeli zdarzy nam się uszkodzenie opony w samochodzie i nie doszło do poważnych uszkodzeń, możemy spróbować naprawy u specjalisty. Skuteczność naprawy uszkodzonej opony, zależy przed wszystkim od rodzaju i miejsca uszkodzenia.

Metody wulkanizacji : dostępne są dwie podstawowe metody z którymi możemy się spotkać przy naprawie uszkodzonej opony.

Pierwszą z nich jest METODA NA ZIMNO nazywana metodą chemiczną. Usługa dostępna w większości zakładów wulkanizacyjnych. Metoda szybka , tania a jej skuteczność wytrzymania jest do kilku miesięcy.

Drugą metodą naprawy przebitej opony jest METODA NA GORĄCO. Rozwiązanie bardzo wytrzymałe i długotrwałe , umożliwia naprawę większych uszkodzeń, w tym także na boku opony. Wulkanizacja na gorąco wymaga jednak większego doświadczenia od wykonującego usługę.

Przy metodzie naprawy pękniętej opony na gorąco wulkanizator musi wziąć pod uwagę umiejscowienie uszkodzenia, stanu i zużycia opony i elastyczności mieszanki bazowej z której wykonana jest opona.

Nasza zaprzyjaźniona wulkanizacja wykonuje naprawę metodą na zimno jak również zajmuje się serwisem opon, felg oraz posiada przechowalnię opon.

Zestaw naprawczy do opon – czy warto go mieć i jak go używać?

Pamiętajmy, że coraz więcej nowych samochodów nie posiada koła zapasowego a właściciele używanych samochodów rezygnują z koła zapasowego ze względu na mniejszą wagę auta, a co za tym idzie mniejsze spalanie.  Posiadanie w samochodzie zestawu naprawczego ma swoje plusy ale i minusy. Plusem na pewno jest to że nie musimy odkręcać koła, czekać na pomoc drogową. Do minusów należy na pewno to, że zakład może odmówić naprawy opony po użyciu pianki. Nieprawidłowo użyty zestaw naprawczy może jeszcze bardziej uszkodzić oponę.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Mamy kilka rozwiązań z których możemy skorzystać.

Zestaw naprawczy do opon co to jest i co zawiera?

W zależności od producenta zestawu możemy je podzielić na zintegrowane i niezintegrowane. Zestaw składa się z butli z płynem uszczelniającym oraz kompresora. Przede wszystkim, musimy pamiętać, że uszkodzenie nie może być większe niż 6mm oraz nie może być na boku opony.  W takich sytuacjach zestaw naprawczy może się nie sprawdzić. Musimy też wiedzieć, że uszczelniacz do opon może nie zadziałać w zbyt niskiej temperaturze.

Zestawy naprawcze w zależności od producenta posiadają inne instrukcje  obsługi.

Pojemnik na piankę z niezintegrowanym kompresorem. W pierwszej kolejności odkręcamy wentyl w kole, następnie podłączamy rurkę przez która poleci pianka do opony. Z tyłu, na pojemniku z pianką uszczelniającą, znajduje się nakrętka, która trzeba od kręcić i podłączyć do niej rurkę od kompresora. Następnie kabel zasilający podłączamy do gniazdka 12 V w samochodzie. Jak wszystko jest podłączone, włączamy urządzenie i przez ok. 5-7 minut do opony będzie wtłaczana pianka z powietrzem.

Pojemnik zintegrowany z kompresorem.  Sprey w puszcze zintegrowany z kompresorem. Rurkę od pojemnika z pianką podłączmy do wentyla samochodowego a następnie wtłaczamy roztwór do opony przez 5-7 minut.

Po skończeniu wtłaczania roztworu do uszczelniania, pompujemy oponę do odpowiedniego ciśnienia, odłączamy wężyk i zabezpieczamy wentyl nakrętką.

Pamiętaj!!!

Po użyciu pianki uszczelniającej, przez kilka kilometrów jedź z prędkością nie większą niż 40 km/h, aby pianka równomiernie rozprowadziła się po oponie. Po tym dystansie zatrzymujemy się i sprawdzamy, czy wszystko jest w porządku z naszą oponą, sprawdzamy ciśnienie i w razie potrzeby uzupełniamy. Jeżeli z naszą oponą jest wszystko w porządku i uszkodzenie zostało załatane, możemy jechać PROSTO DO WARSZTATU WULKANIZACYJNEGO ,nie szybciej jednak niż 70km/h.

Nic nie zastąpi jednak posiadania w bagażniku koła zapasowego i wymiany uszkodzonego koła.

Poruszając się po drogach szybkiego ruchu i autostradach, trudno będzie znaleźć stację z możliwością dopompowania opony a tym bardziej problematyczne może być dojechanie na uszkodzonej oponie do wulkanizacji. Wymiana uszkodzonej opony sprawdzi się zawsze i przy każdym uszkodzeniu ogumienia. Jedynym problem może okazać się brak  naszej wiedzy na temat jak wymienić uszkodzoną oponę. 

Jak wymienić koło w samochodzie?

  1. Należy włączyć światła awaryjne a za samochodem postawić trójkąt ostrzegawczy,
  2. Kierowca i pasażer bezwzględnie przed opuszczeniem pojazdu powinien założyć na siebie kamizelkę odblaskową,
  3. Wyjmujemy koło zapasowe lub dojazdowe, klucz i podnośnik,
  4. Sprawdzamy czy podłoże na którym stoi samochód jest twarde i stabilne
  5. Zaciągamy hamulec ręczny, wrzucamy skrzynię na bieg, a pod koła podkładamy klocek lub kamień aby samochód był stabilny,
  6. Luzujemy śruby w kole, jeżeli okaże się, że nie możemy odkręcić śrub psikamy WD40 , ewentualnie możemy użyć coli,
  7. Ustawiamy podnośnik w punkcie, który producent określił jako nośny ( jest to wgłębienie na progu samochodu),
  8. Podnosimy samochód na podnośniku do takiej wysokości aby można było bez problemu założyć napompowane koło,
  9. Gdy uda nam się założyć koło dokręcamy śruby, pamiętając aby felga była odpowiednio dopasowana i było przez nią widać otwory na śruby,
  10. Po opuszczeniu samochodu na ziemię tak, że wszystkie koła stoją stabilnie dokręcamy śruby,
  11. Następnie sprawdzamy stan powietrza koła zapasowego, może to być ręczna pompka lub kompresor na najbliższej stacji benzynowej,
  12. Ostatnim elementem przy wymianie koła, jest schowanie wszystkich narzędzi i trójkąta ostrzegawczego na swoje miejsce w samochodzie.

PAMIĘTAJ uszkodzoną oponę oddaj do wulkanizacji

W naszej wypożyczalni samochodów wszystkie auta posiadają pełen pakiet ubezpieczenia w tym tak przydatny pakiet assistance. Wystarczy, że zadzwonisz na telefon Assistance, a pomoc  przyjedzie i wymieni uszkodzoną oponę samochodową.


Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń