Zwrot samochodu do wypożyczalni – o czym trzeba pamiętać?

Najem samochodu w wypożyczalni to ciekawe rozwiązanie, które daje nam przede wszystkim elastyczność. Musimy jednak pamiętać, że takie auto stanowi cudzą własność. Oznacza to, że obowiązkiem wypożyczającego jest dbanie o przedmiot umowy, która powinna określać także warunki zwrotu – zabranie swoich rzeczy to jeszcze nie wszystko.

Przed oddaniem samochodu do wypożyczalni

Zanim zwrócisz wypożyczony samochód, pamiętaj o zabraniu wszystkich swoich rzeczy z wnętrza pojazdu – wymaga tego umowa zawierana z wypożyczalnią. Kluczowy jest porządek – wprawdzie w przypadku bałaganu firma wypożyczająca auta raczej nie naliczy kary, ale bałagan z pewnością sprawi, że wywrzesz złe wrażenie. Przede wszystkim należy w takiej sytuacji zabrać wszelkie przedmioty osobiste, zanim podpiszemy protokół zdawczy samochodu.

Oczywiście, należy pozostawić w aucie przedmioty wypożyczone wraz z samochodem, takie jak urządzenia GPS lub foteliki dziecięce – należy zwrócić firmie wypożyczającej cały komplet wyposażenia. Po zebraniu wszystkiego dokładnie sprawdź samochód, aby upewnić się, że niczego nie zostawiłeś

Co jeszcze należy zrobić przed oddaniem samochodu firmie-wypożyczalni? Oto najważniejsze aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę:

  • pełny bak to podstawa,
  • umycie samochodu,
  • sprawdzanie uszkodzeń,
  • odbiór samochodu przez firmę wypożyczającą.

Pełny bak to podstawa

Większość wypożyczalni wymaga zwrotu samochodu z pełnym zbiornikiem paliwa. Jeśli tego nie zrobisz, naliczą ci wygórowaną opłatę za każdy litr „brakującego” paliwa. Aby uniknąć tej opłaty, zatankuj bak tuż przed zwrotem samochodu. Na szczęście, nasza wypożyczalnia jest zlokalizowana blisko stacji paliw, dlatego nie będziesz miał z tym problemu, jeśli w związku ze zwrotem samochodu przyjedziesz na parking firmy przy ul. Okólnej 43a/43b w Markach.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w zbiorniku znajduje się odpowiedni poziom paliwa, w związku z czym nie będziesz zmuszony/a ponosić dodatkowych kosztów z tego tytułu.

Umycie samochodu

Chociaż nie musisz dokładnie myć i woskować samochodu przed jego zwrotem, to uprzejmie jest szybko przetrzeć go szmatką, aby usunąć wszelkie widoczne zabrudzenia lub zanieczyszczenia. Pomoże to następnej osobie, która wynajmie samochód, mieć lepsze wrażenia.

Sprawdzanie uszkodzeń

Przed zwróceniem wypożyczonego samochodu obejrzyj go, aby sprawdzić, czy na karoserii nie ma żadnych uszkodzeń. Jeśli karoseria ta jest uszkodzona i znajdziesz na niej jakieś rysy lub wgniecenia, zanotuj je i zrób zdjęcia, jeśli to możliwe.

Jeśli możesz, zrób zdjęcia wszelkich uszkodzeń znalezionych w wynajmowanym samochodzie. Fotografie te będą służyć CI jako dokumentacja na wypadek, gdyby firma wynajmująca próbowała obciążyć Cię opłatą za istniejące wcześniej szkody.

Oczywiście, karoseria auta, to nie wszystko, co należy sprawdzić w przypadku samochodu pobranego z wypożyczalni. Oprócz tego powinno się zwrócić uwagę również na to, w jakim stanie znajduje się wnętrze pojazdu. Sprawdzenie tapicerki również jest konieczne, ponieważ jeśli doprowadziłeś do jej popękania lub zabrudzenia jedzeniem/napojem, spowoduje to konieczność pokrycia kosztów renowacji lub czyszczenia.

Odbiór samochodu przez firmę wypożyczającą

Gdy będziesz pewien, że masz wszystko, wróć do środka, aby zostawić klucze i dokumenty. Firma wypożyczająca będzie musiała sprawdzić samochód pod kątem uszkodzeń (zazwyczaj wymaga tego regulamin wypożyczalni), więc upewnij się, że masz na to dużo czasu. Jeśli to możliwe, spróbuj zaplanować powrót w godzinach pracy, kiedy dostępnych jest więcej pracowników.

Zanim bezpowrotnie opuścisz wynajęty samochód, rozejrzyj się raz jeszcze, aby upewnić się, że masz wszystkie swoje rzeczy osobiste. Rozumie się przez to takie rzeczy, jak na przykład ładowarka do telefonu, okulary przeciwsłoneczne oraz wszelkie przekąski lub napoje, które mogłeś ze sobą zabrać. Jeśli nie masz pewności, czy coś należy do Ciebie, lepiej zachować ostrożność i sprawdzić w wypożyczalni.

Po oddaniu kluczy i wymaganych dokumentów weź głęboki oddech i zrelaksuj się — wszystko gotowe! Teraz jest świetny czas, aby zastanowić się nad swoją podróżą i zacząć planować kolejną przygodę.

Warto przy tym pamiętać, że takie usługi jak np. odbiór po godzinach standardowej pracy wypożyczalni to usługa, za którą bardzo często obowiązuje dodatkowa opłata.

Zwrot auta do wypożyczalni. Podsumowanie

Kiedy jesteś gotowy, aby zakończyć wakacje i wrócić do domu, ostatnią rzeczą, o którą chcesz się martwić, jest zwrot wypożyczonego samochodu. Na szczęście, przy odrobinie przygotowania może to być szybki i bezproblemowy proces. Dzięki lekturze naszego tekstu wiesz już, o czym należy pamiętać, zwracając wypożyczony samochód. Oczywiście, zanim to zrobisz, przeczytaj uważnie warunki umowy, by uniknąć przykrego rozczarowania oraz otrzymać pełen zwrot kaucji za wynajem samochodu. W przeciwnym wypadku złożony przez Ciebie depozyt może zostać poważnie uszczuplony lub nawet całkowicie przepadnie.


Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń