Czy warto wykupić ubezpieczenie dodatkowe przy wynajmie samochodu?

Wynajem samochodu z wypożyczalni to coraz popularniejsza usługa, z której chętnie korzystają osoby planujące krótkoterminowe i długoterminowe wyjazdy. Decydując się na skorzystanie z tej opcji, warto jednak dokładnie przemyśleć kwestie dodatkowego ubezpieczenia, na które może zdecydować się najemca pojazdu. Sprawdź, czym jest ubezpieczenie dodatkowe i dlaczego warto je wybrać!

Czym jest ubezpieczenie dodatkowe przy wynajmie samochodu?

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu to dobrowolna polisa ubezpieczeniowa, na którą można się zdecydować podczas wynajmu samochodu. Zadaniem tego typu ubezpieczenia jest zwiększenie poziomu ochrony klienta w przypadku wystąpienia potencjalnych szkód lub wypadków drogowych w trakcie trwania wynajmu pojazdu – ubezpieczalnia najczęściej oferuje swoim klientom ubezpieczenie od kradzieży oraz szkód pojazdu i szkód osobowych, także ubezpieczenie od kosztów odstąpienia od umowy.

Rodzaje ubezpieczeń dodatkowych – na jakie można się zdecydować przy wynajmie samochodu?

Wynajmując samochód z wypożyczalni, klient może liczyć na ubezpieczenie OC i AC, a w wielu przypadkach także na ubezpieczenie od kradzieży czy szkód zewnętrznych. Jednak osoby planujące wynajem auta z wypożyczalni, mogą także zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia, takie jak:

 • CDW (Collision Damage Waiver), czyli ubezpieczenie od skutków kolizji, które pozwala na zminimalizowanie kosztów za szkodę do poziomu udziału własnego określonego w umowie;
 • SCDW (Super Collision Damage Waiver) to rozszerzona wersja ubezpieczenia CDW, która pozwala na zmniejszenie udziału własnego w sytuacji, w której dojdzie do spowodowania wypadku i uszkodzenia samochodu;
 • PAI (Personal Accident Insurance), które pozwala na uzyskanie odszkodowania w sytuacji, w której kierowca i pasażerowie doznają obrażeń w wypadku samochodowym;
 • TW (Theft Waiver), czyli dodatkowe ubezpieczenie od kradzieży i utraty samochodu;
 • GT (Glass and Tire Coverage), czyli ubezpieczanie szyb i kół od uszkodzeń mechanicznych powstałych podczas normalnej eksploatacji, a także w wyniku wystąpienia zdarzenia losowego.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów dodatkowych ubezpieczeń na wynajem samochodu, na które można zdecydować się w zależności od indywidualnych potrzeb czy obaw.

Jakie są koszty ubezpieczeń dodatkowych przy wynajmie samochodu?

Koszty związane z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia nie są stałe i zależą one do wielu czynników. Kluczowy okazuje się tutaj model wynajętego samochodu, a co za tym idzie — pojemność silnika, wiek i przebieg auta. Cena dodatkowego ubezpieczenia jest także związana z okresem, na jaki wyposażony zostaje samochód.

Jakie sytuacje mogą spowodować straty finansowe dla wynajmującego?

Standardowe ubezpieczenie wchodzące w skład usługi, jaką jest wynajem samochodu to polisa OC obejmujące ochronę przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim w wyniku użytkowania pojazdu, a także ubezpieczenie AC gwarantująca ochronę przed szkodami wyrządzonymi samochodowi podczas wystąpienia sytuacji, takich jak kolizje, wypadki drogowe, kradzież czy uszkodzenia powstałe w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych. Jednak kierowca w dalszym ciągu zobowiązany jest do poniesienia odpowiedzialności w sytuacjach, w których:

 • samochód zostanie uszkodzony w wyniku kolizji, wypadku lub innej szkody, a ubezpieczenie nie będzie obejmowało wszystkich kosztów związanych z naprawą lub wymianą pojazdu;
 • samochód zostanie skradziony, a ubezpieczenie nie będzie obejmowało całkowitej wartości pojazdu lub kosztów związanych ze skorzystaniem z wynajmu zastępczego;
 • samochód zostanie uszkodzony przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
 • samochód zostanie uszkodzony przez osobę, która nie jest stroną umowy;
 • osoba wynajmująca auto nie będzie posiadała odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, która pozwoli na pokrycie wszystkich kosztów związanych z wypadkiem, w którym zostaną ranni pasażerowie lub osoby trzecie;
 • osoba wynajmująca samochód umyślnie uszkodzi pojazd;
 • osoba wynajmująca samochód zostanie ukarana za naruszenie przepisów drogowych;
 • osoba wynajmująca samochód nie zwróci auta w umówionym terminie.

Wszystkie te sytuacje mogą nieść za sobą ryzyko straty finansowej dla wynajmującego samochód i dlatego warto dokładnie zapoznać się z zasadami ubezpieczenia oraz regulaminem wypożyczalni przed podpisaniem umowy najmu samochodu.

Dodatkowe ubezpieczenie przy wynajmie samochodu — czy warto wykupić?

Odpowiedzialność oraz chęć przygotowania się różne sytuacja sprawia, że wiele osób planując wynajem samochodu z wypożyczalni, rozważa wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że dodatkowa ochrona pozwala na zapewnienie bezcennego poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu psychicznego podczas wyjazdu, a jego wybór jest dobrym pomysłem w przypadkach, takich jak:

 • brak własnej polisy ubezpieczeniowej, która obejmuje wynajem samochodu;
 • brak własnego samochodu, a co za tym idzie – ubezpieczenia samochodowego;
 • częste korzystanie z usług wypożyczalni samochodowych;
 • obawa o wysokie koszty, jaki może nieść za sobą poniesienie odpowiedzialności finansowej za powstałe szkody.

Jak widać, dodatkowe ubezpieczanie w wielu przypadkach jest dobrym rozwiązaniem. Jednak, aby być w pełni usatysfakcjonowanym z podjętej decyzji, warto sprawdzić, czy wybrana wypożyczalnia oferuje dobre ubezpieczenie.

W jaki sposób sprawdzić, czy wypożyczalnia samochodów oferuje dobre ubezpieczenia?

Chcąc sprawdzić, czy wypożyczalnia samochodów może zaoferować nam dobre ubezpieczenie, warto poświęcić swój czas na dokładne przeczytanie umowy wynajmu, w której zawarte są wszystkie elementy dotyczące rodzaju ubezpieczenia, a także poziomu ochrony i kosztów z nim związanych. Przydatne może okazać się również zapytanie pracownika wypożyczalni o informacje dotyczące wybranego ubezpieczenie oraz zadanie mu wszystkich pojawiających się pytań, a także sprawdzenie opinii innych klientów. Wszystkie te czynniki, warto wziąć pod uwagę przy wyborze wypożyczalni samochodów i decyzji o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.


Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń