Ile kosztuje nas zakup a ile wynajem długoterminowy samochodu

Ile samochody tracą na wartości?

Dlaczego warto wynająć auto a nie je kupować…?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy kupić nowy samochód, a może używany lub też wynająć w tym poście spróbujemy w prosty sposób pokazać za i przeciw.

Musimy pamiętać, że najwięcej na wartości tracą nowe samochody. Ich wartość w pierwszych 3 latach od wyjazdu z salonu spada już od 30 do nawet 50 procent. Oznacz to, że auto warte 100 tys. zł po 3 latach możemy sprzedać jedynie za ok. 53,3 tys. zł. Nie zapominając o tym ile w tym czasie kosztowało nas utrzymanie naszego wymarzonego samochodu.

Najczęściej są to koszty związane z odsetkami z tytułu spłaty kredytu, ubezpieczenie samochodu, obowiązkowe serwisy, zakup opon oraz ich wymiana dwa razy do roku a po trzech latach od pierwszej rejestracji obowiązkowe badanie techniczne.

Oczywiście możemy pokusić się o zakup używanego samochodu, ale nadal spoczywają na nas koszty związane z utrzymaniem a dodatkowo w przypadku aut używanych ponosimy ryzyko wadliwej historii naszego pojazdu.

Koszty utrzymania średniej klasy auta ( ok 3-5 letniego- czyli po zakończonym leasingu lub kredycie ) można sobie średnio oszacować. Przy pakiecie ubezpieczeń z autocasco, wynoszącym ok. 3000 zł, badaniu technicznym za 100 zł, wymianie opon dwukrotnie w roku 150 zł plus ich przechowalnia 80 zł , podstawowy serwis ok 600 zł z wymianą oleju i filtrów – mamy sumaryczny roczny koszt stałych wydatków prawie 4000 zł. Musimy jednak wziąć pod uwagę ryzyko kosztów nieplanowanych – zakup opon w przypadku ich zużycia lub uszkodzenia, oraz naprawę psujących się części. Tu koszty trudno zaplanować. Dodatkowo w przypadku kolizji albo usterki, przestajemy być mobilni na czas naprawy naszego samochodu

A może zamiast kupować nowy samochód warto rozważyć najem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to przede wszystkim jedna, stała miesięczna opłata. Brak ryzyka utraty wartości i kłopotu ze sprzedażą samochodu. Przy wynajmie nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją.

Pamiętajmy, że cała odpowiedzialność za serwisy, przeglądy techniczne, wymianę opon dwa razy do roku, procedury w przypadku wypadku i drobnych stłuczek wypożyczonego auta spoczywa na barkach wypożyczalni. Nie zaskoczą nas więc nieplanowane koszty i problem z brakiem mobilności  podczas naprawy blacharskiej lub mechanicznej. Sumując utratę wartości samochodu i średni roczny koszt jego utrzymania przy pakiecie ubezpieczeń ok. 4000 zł, wynajem może okazać się tańsza i wygodniejszą opcją, zapewniając nam ciągłą mobilność i brak stresu podczas awarii.

Przy wynajmie możemy cieszyć się z całkowicie nowego samochodu a w momencie decyzji o wymianie na nowszy model, nie musimy martwić się jego sprzedażą. Sprzedając samochód, narażamy się również na okres bez samochodu – pomiędzy sprzedażą a zakupem.

 

 


Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń teraz