Sprzedałeś lub kupiłeś samochód i nie dopełniłeś formalności? szykuj się na finansowe kary…


Nie przerejestrowałeś zakupionego samochodu? Nie zgłosiłeś sprzedaży pojazdu? Zrób to jak najszybciej, żeby nie stać w kolejkach.

Art. 78. ust. 2. ustawy „Prawo o ruchu drogowym” wspomina o konkretnych sytuacjach, o których należy powiadomić starostę:
1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;
2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym
Artykuł przytoczony wyżej istnieje, ale  jest martwym przepisem. Wydziały rejestracji pojazdów nie zwracały jak dotąd uwagi na terminy 30 dniowe od zakupu pojazdu, a co za tym idzie nie egzekwowano kar za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu.

Samochody wycofane z eksploatacji

Na dzień dzisiejszy Centralna Ewidencja Pojazdów CEPIK jest w Polsce nie aktualna. Uwagę na ten problem zwróciła Komisja Europejska. W Polsce  1/4 samochodów to tzw martwe dusze – auta, które nie były zgłaszane do rejestracji lub wycofania z eksploatacji, jednocześnie nie ma o nich wzmianki w Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnym ani informacji ze stacji diagnostycznych.  Jest to niebagatelna ilość ponad 6 milionów aut, co do których nie ma informacji o aktualnym stanie.
Oba problemy – auta zarejestrowane ale nieistniejące oraz auta zmieniające właścicieli bez obowiązku przerejestrowania staną się przysłowiową „żyłą złota” dla samorządów.

Kary za nieprzerejestrowanie pojazdu

Niedopełnienie obowiązku wynikającego z zakupu, sprzedaży, zmian w aucie lub wycofaniu z eksploatacji pojazdu, będą skutkowały nałożeniem kary od 200 zł do 1 tysiąca złotych. Jeżeli okaże się, że rejestracji nie dopełnili również poprzedni właściciele samochodu – kara zostanie nałożona na kolejnych posiadaczy pojazdu.
O ile kierowcy pilnują adnotacji w dokumentach pojazdu o zmianach w samochodzie takich jak montaż haka – bojąc się konsekwencji zatrzymania dowodu przez Policję lub braku możliwości wykonania badania technicznego pojazdu, o tyle w przypadku rejestracji i zgłoszenia sprzedaży pojazdu – zwlekają z formalnościami.

Jak zgłosić sprzedaż pojazdu

Po sprzedaży pojazdu mamy 30 dni na wysłanie druku zgłoszenia sprzedaży pojazdu może się odbyć wygodnie przez EPUAP i jest bezpłatne. Można oczywiście zrobić to również bezpłatnie we właściwym Urzędzie Gminy.

Jak zarejestrować samochód?

Rejestracja zakupionego samochodu wymaga wizyty we właściwym Urzędzie Gminy w Wydziale rejestracji pojazdu. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od sprowadzenia lub zakupu pojazdu. Wymagany jest Wniosek o rejestrację pojazdu, opłata rejestracyjna zależna od tego czy zmieniamy tablicę czy pozostajemy przy obecnych ( jest to możliwe, jeżeli kupiliśmy pojazd zarejestrowany w tym samym mieście). Na wizytę w Urzędzie  należy zabrać dowód osobisty i zdjęte, czyste tablice rejestracyjne.
W przypadku wwożenia pojazdu z innych krajów Unii Europejskiej, podajemy datę sprowadzenia pojazdu wraz z oświadczeniem o aktualności danych i ich zgodności ze stanem faktycznym.
Zmiana przepisów przyczyni się zapewne do łatania dziur finansowych samochorządów. Być może też zmaleje liczba wraków porzucanych w lasach, na ulicach lub na złomowiskach.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń