Dlaczego warto zapinać pasy bezpieczeństwa

Nie ulega wątpliwości, że jazda z zapiętymi pasami to najlepszy sposób na złagodzenie skutków wypadku drogowego.  Aż 60% osób siedzących z tyłu samochodu nie zapina pasów. Tacy pasażerowie to śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierowców. W chwili wypadku pasażer, który ma niezapięte pasy, uderza w fotel kierowcy z taką siłą, że fotel przełamuje się miażdżąc prowadzącego samochód.

Dlatego, bezwzględnie powinno się zapinać pasy bezpieczeństwa na wszystkich miejscach w samochodzie, autobusie, czy taksówce. Pamiętajmy, że do zapinania pasów w samochodzie obligują nas przepisy o ruchu drogowym.

Natomiast dzieci do 12 roku życia trzeba przewozić w foteliku ochronnym.

Kto jest zwolniony z obowiązku jazdy w pasach?

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie obejmuje:

 •  osoby mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania bezpieczeństwa;
 • kobiety w widocznej ciąży;
 • kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera;
 • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
 • Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno – Skarbowej i Służby Więziennej, Żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, policjanta.
 • funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności służbowych,
 • żołnierz Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych,
 • zespołu medycznego podczas udzielania pomocy medycznej,
 • konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,
 • osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach, lub na wózku inwalidzkim,
 • dziecka poniżej 3 r.ż. Przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3,

Czy kobiety w ciąży muszą zapinać pasy bezpieczeństwa ?

Kodeks Drogowy pozwala kobietą w ciąży na jazdę bez zapiętych pasów. Czy w takim razie warto je zapinać?

Pasy bezpieczeństwa należy zapinać, by zadbać o życie swoje i dziecka. Jeżeli brzuszek jest już duży i pasy bezpieczeństwa w samochodzie uwierają , możemy zakupić specjalny dodatek do pasów, chroniący brzuch w czasie napięcia pasów.

Adapter do pasów dla ciężarnych

Adapter bardzo dobrze zastępuje tradycyjny pas bezpieczeństwa, który nie chroni płodu podczas gwałtownego hamowania i wypadku. Składa się ze specjalnej podkładki, którą umieszcza się na siedzisku. Bezpośrednio w jego przedniej, środkowej części. Dodatkowy uchwyt znajdujący się między nogami ciężarnej mocuje się do pasa bezpieczeństwa, ściągając dolną część  pasa pod brzuchem.  W przypadku wypadku lub ostrego hamowania siła uderzenia skierowana jest na biodra i miednicę.

Czy jest jeszcze coś, co może zobligować kierowców i pasażerów do zapinania pasów w samochodzie?

Taryfikator mandatów 2019 rok

Brak zapiętych pasów u kierowcy równoznaczne jest z mandatem w wysokości 100 zł i 2 punktów karnych natomiast brak zapiętych pasów pasażera to 100 zł i 4 punkty. Dzieci przewożone bez fotelika to już kwota 150 zł i 6 punktów karnych.

Kierowca, który poinformował swojego pasażera o obowiązku zapięcia pasów, nie zapłaci mandatu, mandat w wysokości 100 zł zapłaci pasażer.

Jak prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa w samochodzie ?

Pasy w samochodzie działają skuteczniej im ściślej i dokładniej przylegają do ciała. Pas poprzeczny powinien przechodzić blisko szyi, natomiast pas dolny powinien przechodzić jak najniżej na biodrach opinając je.

Żeby pas spełnił swoją rolę potrzebna jest do tego odpowiednia pozycja w samochodzie. Oparcie fotela nie może być odsunięte zbyt mocno oraz powinna zawsze być to pozycja siedząca.

Jak bezpiecznie przewieźć psa w samochodzie ?

Zadbajmy o to aby naszego pupila przewozić bezpiecznie do celu bez względu na to czy jedziemy klika kilometrów czy wybieramy się na wakacje.

Jeśli twój pies biega po samochodzie podczas podróży, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest on dużym zagrożeniem  dla wszystkich pasażerów. Zarówno pies, który w przypadku ostrego hamowania może „wylecieć” przez szybę jak i człowiek siedzący w aucie, jest zagrożony w czasie wypadku. Bezwładne ciało psa może spowodować zagrożenie życia i zdrowia ludzi. Dodatkowo podnosimy ryzyko wypadnięcia czworonoga przez przednią szybę przy czołowym zderzeniu pojazdów. Siła odśrodkowa z ogromną prędkością wyrzuci bezwładnie psa z siedziska.

Niezbędnym wyposażeniem każdego właściciela posiadającego psa powinny więc być pasy bezpieczeństwa lub transporter.

PAS DO SAMOCHODU  DLA PSA. Czy warto ponieść taki wydatek?

Jak prawidłowo przewieźć swojego czworonożnego pupila ?

Zastanówmy się, jak będziemy przewozić swojego pupila. Poobserwujemy, która z opcji będzie lepsza dla naszego psa: szelki czy transporter. Zapewnijmy mu odpowiednie bezpieczeństwo i komfort.

Pamiętajmy!!! 

Bezpieczeństwa nigdy za wiele – w ciąży również.

Obowiązek zapięcia pasów bezpieczeństwa w samochodzie dotyczy wszystkich pasażerów  bez względu  na ilość nóg.

 

 

 

 


Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń