Mandaty i przepisy drogowe

Najważniejsze przepisy drogowe w Polsce i mandaty za ich przekroczenie

Jednym z najpopularniejszych okresów wynajmu samochodów są wakacje. Dla własnej wygody czy też z powodu sytuacji losowych, decydujemy się na wynajem długoterminowy, tudzież krótkoterminowy, w zależności od charakteru wyjazdu i związanych z nim planów.

Bez względu na to, o jaki wynajem chodzi, prawdą jest, iż długie, wakacyjne podróże w jakie się udajemy, w tym czasie sprzyjają przywiezieniu z długo wyczekiwanego urlopu dodatkowego urlopu: mandatu. To nic przyjemnego – wrócić z wakacji i zastać wśród poczty wśród rachunków do zapłacenia dodatkowe należności pod postacią mandatów i punktów karnych.

Jednak same mandaty nie powinny być jedynym czy też najważniejszym powodem zachęcającym do przestrzegania przepisów. Przede wszystkim, chodzi o bezpieczeństwo własne i swoich najbliższych! Żadne, nawet najpiękniejsze miejsce wakacyjne nie jest warte tego, by ryzykować zdrowie rodziny.

 

Jak bezpiecznie jeździć decydując się na wynajem samochodów?

Skoro już wiemy, jak ważne jest dbanie o to, by wszystko dotarli na odpoczynek i z powrotem do domu bezpiecznie i bez dodatkowych „wakacyjnych” kosztów ,warto przypomnieć najważniejsze przepisy, które obejmują każdego kierowcę – bez względu na to czy prowadzi wynajęty samochód czy swój własny. Często jest jednak tak, że wynajem i wakacyjny klimat są czynnikami sprzyjającymi przekraczaniu prędkości czy łamaniu innych ważnych przepisów.

Jak to się mówi – nieznajomość prawa nikogo nie zwalnia z jego przestrzegania – dlatego zachęcamy do przeczytania artykułu do końca calem przypomnienia sobie podstaw bezpieczeństwa na drodze.

 

Jaka kara za przekroczenie prędkości?

Oprócz oczywistego ryzyka, z jakim się wiąże przekroczenie dopuszczalnej na drodze prędkości (utrata życia, zdrowia, zniszczenie mienia i tak dalej), popełnienie takiego czynu jest jak najbardziej karalne. Mandaty za przekroczenie prędkości w Polsce są stosunkowo niskie, ale i tak mogą skutecznie sprawić, że tani wynajem samochodu zamieni się w duży wydatek. Co więcej, naliczenie karnego kredytu to nie jedyna „miła niespodzianka”, jaka czeka na nieostrożnego kierowcę.

Każde przekroczenie prędkości może się wiązać z nałożeniem punktów karnych, co w efekcie może doprowadzić to do sytuacji, gdzie kierowca po powrocie z urlopu dowiaduje się, że już nie może zasiąść za kółkiem – bowiem z powodu przekroczenia nie tylko ustanowionej prędkości, ale też limitu punktów karnych traci prawo jazdy.

 

Ilość punktów karnych i wysokość mandatu za przekroczenie prędkości:

 • brak punktów karnych, 50 zł mandat – do 10 km/h
 • 2 pkt karne, 50 do 100 zł mandat – do 11-20 km/h
 • 4 pkt karne, 100 do 200 zł mandat – do 21-30 km/h
 • 6 pkt karne, 200 do 300 zł mandat – do 31-40 km/h
 • 8 pkt karne, 300 do 400 zł mandat – do 41-50 km/h
 • 10 pkt karne, 400 do 500 zł mandat – od 51 km/h + pozbawienie prawa jazdy na okres 3 miesięcy

 

Nie można pilnować należytej prędkości na drodze, jeśli nie zna się limitów prędkości, jakie obowiązują. Jeśli planuje się wynajem poza granicami kraju – zawsze należy się zapoznać z obowiązującymi tam przepisami. W przypadku jazdy po polskich drogach należy zapamiętać następujące limity prędkości:

 • droga jedno-jezdniowa dwukierunkowa – max. 90 km/h
 • droga dwujezdniowa dwukierunkowa – max. 100 km/h
 • droga ekspresowa jedno-jezdniowa – max.100 km/h
 • droga ekspresowa dwujezdniowa – max. 120 km/h
 • autostrada – max. 140 km/h

 

Chociaż prawdą jest, że przekraczanie prędkości jest jednym z najczęściej łamanych przepisów – szczególnie podczas wakacyjnych wojaży wynajętym samochodem, to nie jest jedynym, którego złamanie grozi mandatem.

 

Jakie przepisy bezpieczeństwa obowiązują podczas jazdy samochodem?

Większość kierowców wynajmujących samochód z fotelikami pamięta, że jest to prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Czasem jednak zdarza się im zapomnieć o dostosowaniu fotelika zarówno do wagi, jak i wieku dziecka. Podobnie, kierowcy czasem zapominają o tym, że jeśli przewożą dziecko na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, jest to zgodne z przepisami tylko wtedy, gdy poduszka powietrzna jest wyłączona. Nie dostosowanie się do tych obowiązków bez względu na to czy chodzi o wynajem samochodu, czy nie, jest taka sama: 150 zł.

 

Za co jeszcze można dostać mandat?

 • niezapięte pasy: 100 zł
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach lub na skrzyżowaniu przy skręcaniu w poprzeczną drogę: 350 zł
 • korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiącego: 100 zł
 • wyprzedzanie z niewłaściwej strony: 200 zł
 • niebezpieczny sposób hamowania: 100-300 zł

 

Łamanie przepisów bezpiecznej jazdy choć niesie ze sobą mniejsze i większe kary pieniężne to przede wszystkim doprowadza do niebezpiecznych sytuacji na drodze, zarówno względem osoby kierującej pojazdem, wszystkich pasażerów wynajętego samochodu, jak i wszelkich uczestników ruchu.

Osoby decydujące się na weekendowy wynajem samochodu dostają do swojej dyspozycji w pełni dostosowane do różnych warunków na drodze pojazdy. Bezpieczne i niezawodne, to jednak nie upoważnia do brawury w czasie jazdy czy ryzykownych zachowań. Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku!

 


Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń teraz