Klimatyzacja w samochodzie.

Ciepło za oknem plus ciepło generowane przez samochód to mieszanka, która nie sprzyja kierowcom i pasażerom znajdującym się w pojeździe. Co więcej, całe to ciepło może mieć poważne konsekwencje dla ludzkiego życia i zdrowia, co sprawia, że inteligentne korzystanie z klimatyzacji jest bardzo ważne. Nasza wypożyczalnia samochodów od początku wiedziała, że system klimatyzacji jest opłacalną inwestycją, stąd posiadamy do dyspozycji klientów tak wiele pojazdów wyposażonych w tę funkcjonalność.

Na co zwracać uwagę przy wynajmie samochodu?

Skoro już ustaliliśmy, że współczesny samochód jest w pełni funkcjonalny dopiero wtedy, gdy ma do zaoferowania dobrej jakości układ klimatyzacji, warto pochylić się nieco bardziej nad jej rodzajami oferowanymi przez Best-Rent. Wszystko po to, by w momencie podjęcia decyzji o tym, by postawić na wynajem samochodów na urlop, wiedzieć, którą opcję wybrać.

 

Wynajem samochodów z klimatyzacją: manualna czy automatyczna?

Nasza wypożyczalnia oddaje do dyspozycji dwie opcje klimatyzacji:

  • klimatyzacja automatyczna
  • klimatyzacja manualna

 

W pierwszym przypadku pojazd jest wyposażony w specjalny panel, który pozwala na ustawienie pożądanej temperatury przez kierowcę bądź pasażera. Kluczową cechą tego rodzaju klimatyzacji jest to, że nie wymaga ona ingerencji ze strony jej użytkowników – system sam potrafi zadbać o to, by wybrana temperatura w pojeździe była właściwie utrzymana. Jeśli więc komuś decydującemu się na wynajem samochodu z klimatyzacją zależy na tym, by bez względu na warunki zewnętrzne w samochodzie panowała stała temperatura – zachęcamy do wynajmu właśnie takich pojazdów.

Alternatywnie, można zdecydować się na dostępne w naszej wypożyczalni pojazdy z klimatyzacją ustawianą ręcznie. Obsługa ręcznej klimatyzacji wymaga od kierowcy/pasażera pojazdu ingerencji podczas której należy samodzielnie (ręcznie):

  • włączyć przycisk uruchamiający urządzenie
  • podnosić/obniżać temperaturę we wnętrzu samochodu

 

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż klimatyzacja jest często mylnie kojarzona wyłącznie z tym, iż korzysta się z niej w samochodzie wyłącznie w czasie upałów, kiedy to pozwala obniżyć temperaturę powietrza. Okazuje się, że decydując się na wynajem na ferie zimowe, również można korzystać z tej samej klimatyzacji, ale poprzez użytkowanie jej drugiej kluczowej funkcji, jaką jest nagrzanie wnętrza samochodu do pożądanej temperatury. Walory takiego rozwiązania sięgają jednak poza komfort cieplny pasażera – zastosowanie klimatyzacji w samochodzie przy zimnych temperaturach dodatkowo pozwala zapobiegać parowaniu szyb, tym samym przyczyniając się do bezpieczeństwa na drodze, poprzez stworzenie odpowiednich warunków widoczności.

 

Wypożyczalnia a serwis klimatyzacji w samochodzie

Aby klimatyzacja w samochodzie działała prawidłowo i bez zarzutu, konieczny jest regularnie wykonywany jej serwis. Best-Rent mając tego świadomość, dba o przeprowadzanie tej kontroli w swojej flocie przynajmniej raz w roku. Pamiętamy, że jeśli w danym samochodzie klimatyzacja nie była od pół roku używana – warto wykonać dodatkowe czynności serwisowe. Ma to związek głównie z faktem, iż podczas długiego okresu nieużytkowania samochodowej klimatyzacji w jej elementach układu chłodzącego zaczyna zbiera się wilgoć pleśń, wywołując charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Niedopuszczalne jest to, by renomowana wypożyczalnia pozwoliła sobie na taką niedbałość!

 

Jak wygląda serwis klimatyzacji samochodowej?

Prawidłowo wykonany musi składać się z kilku podstawowych kroków:

  • sprawdzenie szczelności systemu
  • uzupełnienie czynnika chłodniczego
  • usunięcie z układu grzybów i bakterii
  • wymiana filtra powietrza

 

W trosce o wszystkich klientów naszej wypożyczalni, a w szczególny sposób tych ze skłonnościami do alergii, dbamy o prawidłowe wykonanie każdego z w/w punktów. Cała flota pojazdów, jakie oddajemy do dyspozycji, jest wyposażona w niezmiennie zadbaną i sprawną klimatyzację. Zapewniamy najwyższy komfort jazdy bez względu na to, czy ktoś chce radzić sobie świetnie z upałami podczas wakacyjnych podróży, czy też planuje zimowy wynajem samochodów i wie jak ważne jest to, by wnętrze samochodu było wystarczająco ciepłe, a szyby przygotowane do jazdy.

 

Jaki czynnik chłodniczy R-134a czy R-1234yf?

R-134a to czynnik stosowany w systemach klimatyzacji od lat i nie da się ukryć, że jest najbardziej znany i jeszcze do niedawna najczęściej wybierany. Jego największym atutem jest niska cena, co jest niestety okupione szkodą dla środowiska, tj negatywnym wpływem na warstwę ozonową.

Komisja Europejska stając na wysokości zadania uchwaliła nowe przepisy, z których jasno wynika, iż każdy samochód korzystający z klimatyzacji musi być wyposażony w czynnik chłodniczy, który znacznie spowalnia powstawanie efektu cieplarnianego – tym czynnikiem jest R-1234yf.

Oczywiście i ten czynnik ma swoje wady, z których dwie najbardziej istotne są następujące:

  • łatwopalność
  • wysoka cena

 

Jednak trzeba pamiętać, że jest to inwestycja nie tylko w komfort własny, ale i w troskę o środowisko naturalne, którą to i my podejmujemy w wielu naszych pojazdach. Owa łatwopalność ma katastrofalne wyniki tylko w przypadku uszkodzeń, jakich można uniknąć dzięki rozważnej jeździe oraz prawidłowej konserwacji samochodów – o co nasza wypożyczalnia dba w najwyższym stopniu.

 

 

 

 

 

 

 

 


Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń