Klimatyzacja w samochodzie.

 

  Układ klimatyzacji jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia współczesnych samochodów. W naszej wypożyczalni samochodów Best-rent, znajdziesz pojazdy wyposażone w klimatyzację manualną i automatyczną.

Jeżeli samochód, wyposażony jest w klimatyzację automatyczną, kierowca i pasażer mogą ustawić pożądaną temperaturę, korzystając ze specjalnego panelu, lub skorzystać z klimatyzacji w trybie. System sam utrzymuje wybraną  temperaturę w pojeździe. Plusem automatycznej klimatyzacji jest utrzymanie stałej temperatury bez względu na warunki zewnętrzne.

Jeżeli samochód posiada klimatyzację ręczną, musimy włączyć przycisk uruchamiający urządzenie, podnosić lub obniżać temperaturę we wnętrzu  samochodu korzystając z manualnej regulacji.

Klimatyzacja w samochodzie spełnia dwa podstawowe zadania, obniża temperaturę powietrza we wnętrzu pojazdu w czasie upałów, a zimą powoduje, że środek samochodu szybciej się nagrzewa,  dodatkowo zapobiegając parowaniu szyb.

Serwis klimatyzacji w samochodzie

Serwis klimatyzacji w samochodzie powinno się przeprowadzać raz w roku. Musimy wiedzieć, że jeżeli klimatyzacja nie była używana przez co najmniej pół roku, warto przeprowadzić serwis. Przy długich okresach nie korzystania się z klimatyzacji, w systemie i filtrach, nagromadzona wilgoć powoduje nieprzyjemny zapach. Spowodowany jest nazbieraniem się pleśni na elementach układu chłodzącego.

Serwis klimatyzacji samochodowej polega na dwóch odrębnych czynnościach. Pierwszą z nich jest sprawdzenie szczelności systemu i uzupełnienie czynnika chłodniczego  a druga usunięcie z układu grzybów i bakterii. Szczególną uwagę na czystość klimatyzacji, powinni zwrócić rodzice alergików. Raz do roku powinniśmy wymieniać filtr powietrza. Zatrzymuje on zanieczyszczenia, zasysane z powietrzem do wnętrza samochodu.

W naszej wypożyczalni, wszystkie samochody regularnie poddawane są wymianie filtrów powietrza i czyszczeniu i odgrzybianiu klimatyzacji. Dla zapewnienia komfortu naszych Klientów, w naszej wypożyczalni cała flota wyposażona jest w klimatyzację. Uważamy, że utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz pojazdu, przyczynia się nie tylko do komfortu, ale co za tym idzie do bezpieczeństwa podróży. Jest to ważne zarówno podczas mrozów jak i letnich upałów.

Jaki czynnik chłodniczy R-134a  czy R-1234yf 

  Najpopularniejszym czynnikiem stosowanym w systemach klimatyzacji jest substancja R-134a . Stosowana od lat, stała się bardzo popularna i przede wszystkim tania. Niestety ma jedną dość istotną wadę – jest szkodliwa dla warstwy ozonowej.

Na szczęście problemem zajęła się Komisja Europejska, uchwalając nowe przepisy dotyczące czynnika chłodniczego. Samochody muszą być wyposażone w czynnik R-1234yf, który znacznie spowalnia powstawanie efektu cieplarnianego. Niestety ma inne dość istotne wady. Jest łatwopalny i w razie wypadku lub kolizji, przy rozszczelnieniu  układu, w kilka sekund może on wywołać pożar. Drugą istotną wadą czynnika R-1234yf jest wysoka cena. Przykładowo napełnienie klimatyzacji w jednym z naszych samochodów, czynnikiem R-1234yf, wiąże się  z kosztem minimum od 800 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
Zadzwoń teraz